Home
 

SMALL FRY

International title games

1969-2018

Back to International
History Page

Third-place games

Consolation games

Sportsmanship

Individual honors

2018 International Runner-Up- Solo Pirates (2016 bracket)

 

CHAMPIONS

 

RUNNERS-UP

1969

Lincoln, Nebraska (78)

vs.

New York Harlem Satellites (61)

1970

New York Harlem Satellites (61)

vs.

Orland Park, Illinois (28)

1971

New York Harlem Satellites (67)

vs.

East Orange, New Jersey (49)

1972

Racine, Wisconsin (53)

vs.

Lincoln, Nebraska (43)

1973

Liga Interclub of Puerto Rico (54)

vs.

Racine, Wisconsin (53)

1974

New York Harlem Satellites (65)

vs.

Lincoln, Nebraska (61)

1975

Santo Domingo (68)

vs.

Chicago Heights, Illinois (61)

1976

Liga Interclub of Puerto Rico (76)

vs.

Santo Domingo (67)

1977

Liga Interclub of Puerto Rico (79)

vs.

New York Harlem Satellites (68)

1978

Liga Interclub of Puerto Rico (39)

vs.

Kenosha, Wisconsin (35)

1979

Liga Interclub of Puerto Rico (53)

vs.

Kenosha, Wisconsin (44)

1980

Chicago Heights, Illinois (51)

vs.

Homewood, Illinois (44)

1981

Racine, Wisconsin (70)

vs.

New York Sundevils (56)

1982

Aibonito, Puerto Rico (63)

vs.

Racine, Wisconsin (48)

1983

Canovanas, Puerto Rico (67)

vs.

Kenosha, Wisconsin (54)

1984

Ponce, Puerto Rico (58)

vs.

Bronx River, New York (42)

1985

Homewood, Illinois (51)

vs.

Highwood, Illinois (38)

1986

Bucaplaa, Puerto Rico (52)

vs.

Racine, Wisconsin (40)

1987

Racine Wisconsin (74)

vs.

Canovanas, Puerto Rico (66)

1988

Chicago, Illinois (71)

vs.

Caguas, Puerto Rico (70)

1989

Fraigcomar, Puerto Rico (64)

vs.

New York, Young Life (58)

1990

Ponce, Puerto Rico (50)

vs.

Chicago, Illinois (48)

1991

Chicago Heights, Illinois (42)

vs.

Highwood, Illinois (36)

1992

Newark, New Jersey (59)

vs.

Riverside, New York (48)

1993

Fraigcomar, Puerto Rico (52)

vs.

Torrimar, Puerto Rico (24)

1994

Racine, Wisconsin (33)

vs.

Newark, New Jersey (28)

1995

Gary, Indiana (44)

vs.

Highwood, Illinois (35)

1996

Chicago Runners (66) OT

vs.

Highwood, Illinois (54)

1997

Highwood, Illinois (48)

vs.

Chicago Marquette Park (41)

1998

Highwood, Illinois (58)

vs.

Chicago Heights (35)

1999

Highwood, Illinois (60)

vs.

Chicago Jaguars (50)

2000

Homewood, Illinois (44)

vs.

Chicago Jaguars (38)

2001

Arecibo, Puerto Rico (46)

vs.

St. Rocco, N.J. (45)

2002

Chicago And One (46)

vs.

St. Rocco, NJ (43)

2003

St. Rocco, NJ (56)

vs.

Bucaplaa, PR (49)

2004

Bucaplaa, PR (45)

vs.

Homewood, IL (42)

2005

Bucaplaa, PR (49)

vs.

Rainbow Jaguars (33)

2006

Bucaplaa, PR (48)

vs.

Fraigcomar, PR (26)

2007

Bucaplaa A, PR (45)

vs.

Fraigcomar A, PR (36)

2008

Bucaplaa A, PR (77)

vs.

Fraigcomar A, PR (62)

2009

Bucaplaa A, PR (42)

vs.

Chicago Heights (41)

2010

Ponce Constancia, PR (41)

vs.

Marquette Best (37)

2011 Bucaplaa A, PR (57) vs. Robert Taylor (45)
2012

Bucaplaa A, PR (57)

vs.

Chicago Heights (45)

2013
Windy City Outlawz (42)
vs.
Network, NJ Stars (35)
2014
Solo Pirates (47)
vs.
Marquette Best (35)
2015
Ponce Constancia (42)
vs.
Ponce Lomas (39)
2016
Bayamon ABB (49)
vs.
Robert Taylor (47)
2017
Kenosha (45)
vs.
Robert Taylor (43)
2018
Chicago Heights (48)
vs.
Solo Pirates (41)
 

Back to Small Fry History

 

Small Fry Home

INTERNATIONAL THIRD PLACE GAMES

1969— Rhodius Park (Ind.) 58, Racine 57

1970— Rhodius Park (Ind.) 42, Racine 37

1971— Lincoln, Neb. 62, Chicago Heights 43

1972— Highwood 49, Chicago Heights 37

1973— NA

1974— Lincoln 62, Chicago Heights 44

1975— Liga Interclub beat Quebradillas

1976— N.Y. Harlem 56, Homewood 41

1977— Lincoln 79, Chicago Heights 68

1978— Wichita, Kan. 48, Racine 45

1979— Memphis, Tenn. 48, Hammond 38

1980— Highwood 43, N.Y. Sundevils 41

1981— Hammond 53, Homewood 39

1982— Bronx River 53, Chicago Heights 51

1983— Torrimar 50, Homewood 39

1984— San Juan beat Canovanas

1985— Kenosha 47, South Chicago 40

1986— Kenosha 36, Highwood 20

1987— Caguas Prebac 56, Naranjito 45

1988— Milbank, N.Y. 60, Bucaplaa 54

1989— Racine 56, Torrimar 41

1990— Newark 68, Highwood Small Fry 63 (ot)

1991— West Pullman Runners 52, Ponce 35

1992— Kenosha 44, Milbank 43 (ot)

1993— West Pullman Runners 42, Highwood SF 32

1994— W.P. Runners 45, Chicago Foster 21

1995— Chicago Best 64, Kenosha 49

1996— Homewood 54, Ponce Constancia 42

1997— Borinquen Gardens 42, Chicago Heights 32

1998— W.P. Runners 58, Chicago Margate 35

1999— Glenbrook 43, Highwood Hurricanes 35

2000— Highwood Heat 51, Marquette Best 40

2001— Highwood Heat 37, Newark Project Pride 28

2002— Bucaplaa, PR 60, Chicago Heights 44

2003— Chicago And One 38, Homewood 37

2004- St. Rocco, NJ 40, Chicago And One 28

2005- Santurce, PR 47, Kenosha 39

2006- Ponce Constancia 43, Glenbrook 36

2007- Ponce Constancia 55, Glenbrook 59

2008- Highwood 41, Marquette Best 29

2009- Homewood 58, Marquette Best 50
2010- Bucaplaa 52, Foster Pirates 37
2011- Chi-Town NBN 46, Homewood 37
2012- Robert Taylor 59, Juncos A 41
2013- Kenosha 31, Ponce Constancia 28
2014- Chi-Town NBN 62, Ponce Constancia 36
2015- Marquette Best 48, Robert Taylor 39
2016- Kenosha 56, Marquette Best 51
2017- Chicago Heights 56, Toa Baja 41
2018- Highwood 35, Kenosha 27

INTERNATIONAL CONSOLATION CHAMPS

1969— Indianapolis 73, Homestead, Pa. 52

1970— Chicago Heights 62, Merrillville, Ind. 42

1971— Dominican Republic beat Orland Park

1972— Harlem 50, Orland Park 25

1973— Homewood 54, East Orange, N.J. 40

1974— Hammond 61, Kenosha 38

1975— NA

1976— Lincoln 46, Quebradillas 35

1977— NA

1978— Hammond 54, Highwood 39

1979— Racine 43, Quebradillas 36

1980— Kenosha 35, San Juan 29

1981— Bronx River 51, Chicago Heights 49

1982— Ponce 59, Kenosha 40

1983— LaGuardia, N.Y. 80, Quebradillas 50

1984— Chicago Heights 48, Colegio de Ingenieros 43

1985— Racine 54, Lincoln 49

1986— Naranjito 33, Torrimar 30

1987— Newark 54, Kenosha 46

1988— Highwood Small Fry 40, Racine 33

1989— Kenosha 40, Gary 36

1990— Fraigcomar 63, Southern Heights, N.Y. 40

1991— TIP Center, N.Y. 53, Newark 46

1992— W.P. Runners 62, Chicago Xpress 23

1993— Homewood 49, Bucaplaa 22

1994— Chicago Xpress 55, Torrimar 37

1995— Ponce Constancia 58, Borinquen Gardens 57

1996— Newark 53, Chicago Palmer 44

1997— Racine I 57, Tampa 51

1998— Borinquen Gardens 32, Torrimar 29

1999— Newark 54, St. Rocco 25

2000— Chicago Heights 40, Robert Taylor 27

2001— Homewood 55, Chicago And 1 47

2002— Highwood Heat 46, Homewood 41

2003— Chicago Heights 52, Newark Project Pride 48

2004 Torrimar 47, Fraigcomar 33

2005St. Rocco 31, West Pullman Runners 28

2006 Homewood 48, Trevian 45

2007 Chicago Heights 47, Bayamon ABB 43

2008 Guaynabo GBA A 42, Chicago Heights 31

2009 Fraigcomar A 39, Highwood 34
2010 CIAPR 62, Chi-Town NBN 50
2011 Torrimar 38, Network Stars 34
2012 Glenbrook 47, Solo Pirates 36
2013 Virgin Islands 56, Glenbrook 31
2014 Robert Taylor 34, Network Stars 32
2015 Chi-Town NBN 38, Solo Pirates 36
2016 Arecibo Capitanes 46, Caguas Libac 41
2017 Chi-Town NBN 46, Prodigy Elite 45
2018 Homewood 36, St. Thomas, VI 33
 
"MOE REED" FRIENDSHIP CHAMPIONS
2018 Avalon Runners (round-robin champs)
2017 Highwood 33, St. Croix 32
2016 Florida 63, Illinois Glory 57
2015 BNB Outlawz 40, Network Stars 19
 

CONSOLATION CHAMPIONS

2014- Bucaplaa, PR 45, Ponce Lomas, PR 43
2013- Solo Pirates 58, Chi-Town NBN 55
2012- Arecibo 34, Ponce Constancia 33
2011- Encantada 57, Arecibo A 52
2010- Fraigcomar, PR 43, Robert Taylor 34
2009- Arecibo, PR 59, Chi-Town NBN 53

2008- Guayama 37, Libanor 28

2007- Hatillo 41, Fraigcomar B 37

2006- St. Rocco, NJ 48, Corozal B 41

 

FRIENDSHIP CHAMPIONS

2005- Corozal, PR

2004- Lib Mickey, PR

2003- Ponce Constancia, PR

2002- Chicago Rainbow Jaguars

2001- Team ROC, NYC

2000- Team ROC, NYC

1999-

1998- Chicago Robert Taylor

1997- Chicago Robert Taylor

1996- Kenosha

1995- West Pullman Runners

1994- Canovanas

1993- Highwood Lil Guys

1992- Highwood Small Fry

1991- Kenner, Louisiana

1990- Torrimar, Puerto Rico

1989- Highwood Small Fry

 

SPORTSMANSHIP AWARD WINNERS

INTERNATIONAL TOURNAMENT

1983- Tampa

1984- Kenosha

1985- Highwood, Tampa

1986- Tampa, Torrimar

1987- Newark, Gary (Ind.)

1988- Newark

1989- Fraigcomar, Tampa, St. Rocco, Newark

1990- Fraigcomar, St. Rocco

1991- None selected

1992- Chicago Heights

1993- Fraigcomar, Homewood

1994- W.P. Express, Chicago Foster

1995- Chicago Heights, St. Rocco

1996- Tampa, Chicago Heights, Homewood, Newark

1997- Chicago Heights, Foster, Irvington (NJ)

1998- Chicago Robert Taylor

1999- Irvington

2000- Van Scoy

2001- Arecibo

2002- Torrimar

2003- Northwest

2004- Kenosha, Wis.

2005- St. Rocco

2006- Chicago Heights, Kenosha

2007- Evanston, Lansing

2008- Highwood Heat

2009- Southwest
2010- Chicago Heights
2011- Naranjito
2012- Naranjito
2013- Virgin Islands
2014- Chi-Town Nothin' But Net
2015- Arecibo Capitanes
2016- Kenosha
2017- Avalon Runners
2018- Bucaplaa

CONSOLATION TOURNAMENT

2008- Guayama

2009- Chi-Town NBN
2010- Juncos, PR
2011- Evanston
2012- Highwood Hurricanes
2013- Chi-Town NBN
2014- Naranjito, PR

FRIENDSHIP TOURNAMENT

1995- Glenbrook, Foster

1996- Bermuda, Glenbrook, Kenosha, Foster

1997- Chicago Washington, Jackson, Torrimar

1998- Chicago Robert Taylor

1999- Jackson (Miss.)

2000- Chicago Foster

2001- Alexandria, Virg.

2002- United Community Corp. (N.J.)

2003- Lib-Mickey, PR

2004- Highwood Hurricanes

2005- Caguas Libac, PR

2015- Colombia, South America
2016- Avalon Runners
2017- Rexville Bayamon
2018- Vega Baja

2018 Int. Sportsmanship- Bucaplaa

OUTSTANDING PLAYER AWARD

1969- Ricky Cole, Lincoln

 

INTERNATIONAL FREE THROW CHAMPIONS

2018- Khalid Crockeran, Robert Taylor
2017- Jabari Sanders, Prodigy Elite
2016- Jherrone Jones, Avalon Runners
2015- Orthaniel Rosario, Bayamon ABB
2014- Julius Belton, Network Stars
2013- Chase Adams, Marquette Best
2012- Jean C. Vazquez, Juncos A
2011- Jason Lansing, Chi-Town NBN
2010- Bryan Calderon, Guaynabo A
2009- Kethom Cedeno, Torrimar

2008- Logan Hopf, Kenosha

2007- Matt Kovatchis, Highwood

2006- Michael Fleming, Highwood

2005- George Marshall, Marquette Best

2004- Jason Porter, Rainbow Jaguars

2003- Ahmad Starks, Chicago And 1

2002- Vito Franzese, Chicago Heights

2001- Zac Kabot, Highwood Heat

2000- Ray Harrison, Chicago Heights

1999-

1998-

1997- Matt Adair, Glenbrook

1996- Jon White, Highwood SF

1995- Rocky Collum, Racine

1994- Paul Elkins, Highwood SF

1993- Tim O'Neill, Homewood

1992- Adam Capelli, Chicago Heights

1991- Juan Carlos Diaz, Ponce

1990- Tom Conroy, Homewood

1989- Mike O'Neill, Homewood

1988- Orlando Santiago, Bucaplaa

1987- Miguel D'Avila, Canovanas

1986- Bob Hagen, Racine

 

INTERNATIONAL 3-POINT CHAMPIONS

2018- Rickey Davenport, Avalon Runners
2017- Tazhaun Donadelle, St. Thomas
2016- Terrance Ford, Robert Taylor
2015- Dylan Tarrido, Bayamon ABB
2014- Joel Watts, Homewood
2013- Brandon Gali, Bucaplaa
2012- Myles Baer, Highwood Heat
2011- Nick Campobasso, Glenbrook
2010- Edwin Reyes, Bayamon B
2009- Javier Santiago, Bucaplaa B

2008- Jonathan Nieves, Libanor

2007- Orlando Delgado, Bayamon ABB

2006- Mitchell Hammes, Glenbrook

2005- Ahmad Starks, Rainbow Jaguars

2004- Donell Cooper, Homewood

2003- Francisco Lopez, Fraigcomar A

2002- Cooper Sniatynski, Kenosha

2001- Vance Cooksey, Homewood

1996- Eric Woerheide, Homewood

 

FRIENDSHIP FREE THROW CHAMPIONS

2005- Tyrone Basker, Newark Boys & Girls

2004- Rolando Almesto, Bucaplaa B

2003- Miliel Bayron, Torrimar

2002- Roosevelt Wilson, Rainbow Jaguars

2001- Jaren Haley, Virginia

2000- Mike Moorstein, Team Virginia

 

1997- Sam Nieves, Torrimar

1996- Ben Chamness, Kenosha

1995- Joann Smith, W.P. Runners

 

FRIENDSHIP 3-POINT CHAMPIONS

2005- Hector Ostolaza, Bucaplaa B

2004- Jeremy Lawson, Robert Taylor

2003- Angel Rodriguez, Fraigcomar B

2002- David Silver, Northwest

2001- Patrick Murtaugh, Highwood Hurricanes